Vytápění skleníku
Jakými způsoby lze vytápět skleníku?
Při vytápění budeme balancovat mezi velikostí/náročností stavby/složitostí/ systému, cenou a efektivitou/výkonem. Vždy je něco za něco a aby byl systém efektivní a poskytoval dostatečný výkon, musí být buď dražší nebo větší. Malý a přenosný zdroj vytápění bude vždy méně efektivní provoz. V první řadě je to na nás a na účelu, k čemu skleník bude sloužit, jaký systém budeme považovat za nejvhodnější.
Na výběr je z mnoha variant. Rozdělené jsou do čtyř kategorií, podle principu na jakém fungují.
Akumulační zdroje - akumulační zdroje, které nevyžadují žádnou energii
Tepelná čerpadla - elektrická energie je hospodárně využívaná k pohonu nějaké formy tepelného čerpadla, které získává více energie (tepla) z okolí, než kolik samo spotřebuje
Přímotopné - klasické zdroje energie
Zdroje přírodní - využití přírodních procesů k ohřátí skleníku
Nezahrnuji zdroje, které nelze spouštět automaticky, třeba kamna na dřevo nebo plynové hořáky, které vypotřebují kyslík v dobře utěsněném skleníku atd..
COP (coefficient of performance)
poměr mezi energií získanou a energií vloženou. Nejčastěji se používá pro srovnání energetické účinnosti tepelných čerpadel. Pokud je menší než 1, znamená to, že na 1kw spotřeby získáme méně než 1kw tepelného výkonu. V případě, že je větší než 1, znamená to, že na 1kw spotřeby získáme více než 1kw tepelného výkonu.
= teplo získané / spotřeba energie
Cirkulace vzduchu ve skleníku
Pro správné rozložení tepla bych určitě doporučil oscilační cirkulační ventilátor. Snižuj riziko výskytu plísně a mísí teply vzduch se studeným. Teplý vzduch se přirozeně drží u stropu a naopak studený u země, ale většinu rostlin máme u země a u stropu jich je minimum nebo žádné.
V kombinaci se zdroji tepla zajistí rovnoměrné vyhřívání skleníku.