Technologie

Na jakých principech skleník funguje

Záměrem bylo co nejefektivněji využívat teplo, které skleník přirozeně produkuje. Nevyvětrat jej a akumulovat na noc. Na druhé straně je potřeba skleník co nejvíce větrat kvůli vlhkosti, zejména v zimě, kdy jej chceme mít co nejnahřátější.


Akumulace I - písek

Podlaha skleníku je pokryta cca 15cm písku, celkem 1,5m3, tedy kolem 2,5t . Písek má dobrou tepelnou vodivost a akumuluje jej a při poklesu teploty je vrací. Bohužel akumulační kapacita písku není příliš vysoká.

Písek je relativně tenké vrstvě kolem 10ti cm na ploše 11m2. Pokud se celý tento objem písku během dne ohřeje o +-5°C, když je teplý den (jaro), tak uloží 3370w tepla. Během dnů slunných dnů s velkým teplotním výkyvem to může být mnohem více.


Akumulace II - voda 

Nádrž na 2000l vody. Voda má velmi dobrou akumulační kapacitu, ale hůř se ohřívá.

Voda v nádrži je tlačena čerpadlem a ohřívaná přes 3 chladiče do auta, které jsou umístěný v boxu, do kterého fouká ventilátor a dále přes 2 solární panely (1,8x1,2m) na ohřev vody v bazénu. Tato soustava má v noci opačný efekt a teplo uvolňuje zpět - zhruba stejným tempem jako byla ohřátá. 

V březnu byla průměrná denní změna teploty 2000l 4°C. Na ohřátí 1000l o 1°C je potřeba 1000w. Systém tedy každý den uložil teplo průměrně o 8000w a následně jím v noci vytápěl skleník.

S čím jsem nepočítal a příjemně mě překvapilo, že toto vytápění přes den skleník chladí. V teplých březnových dnech i kolem 12000w/den. Zároveň na chladičích se sráží voda snižuje vzdušnou vlhkost. 

Akumulace stabilizuje klima ve skleníku a minimalizuje teplotní výkyvy. V teplý květnových dnech bývá ve skleníku pouze o pár stupňů víc než venku a když jsou chladné noci, teplota ve skleníku neklesá pod 15°C.


Větrání I

O větrání se starají automatické pístové otvírače oken a dveří. Na každém okně dva z důvodu velikosti okna. Maximální zdvih 20cm se zatížením jednoho pístu 35kg. Možnost nastavovat teplotu otevírání 10°C - 30°C. Písty jsou instalovány cca v půlce oken, to znamená, že reálné otevření na konci okna při plném rozevření je mnohem více než 20cm. 


Větrání II - Rekuperace

Zajišťuje výměnu vzduchu ve skleníky v chladnějších měsících s minimální tepelnou ztrátou. Na rekuperační box s hliníkovým výměníkem jsou připojeny dva ventilátory, které nasávají vzduch přes výměník. Dále jsou zde zpětné klapky u nerezových vývodů a filtrační boxy.

Jeden ventilátor nasává čerstvý studených vzduch z venku, v rekuperačním boxu jej ohřívá vzduch, který nasává druhý ventilátor ze skleníku směrem ven, čerstvý vzduch je ohřát téměř na teplotu odváděného vzduchu a je foukán skleníku.

V rekuperačním boxu je zabudovaný ionizátor, který přiváděný vzduch obohacuje o záporné ionty.

Ventilátor je spouštěn pouze v nejteplejších částech dne s minimální vnitřní teplotou pro spuštění.

  

Závlaha

Pro závlahu slouží 2000l nádrž. Stejný systém trysek jako na záhoncích + přípojka na zahradní hadici pro manuální závlahu.

Nádrž je připojena na vnější hadicovou přípojku na skleníku, může být automaticky doplňována samospádem ze "srdce zahrady" - 1000l nádrže pod okapem, nebo napojena na zahradní hadici s vodou ze studny.


Čerpadlo pro závlahu

Sací čerpadlo s tlakem 3,5bar pro správnou funkci trysek. 


Teplovzdušné topení

Pro nouzové udržování požadované minimální teploty. Zejména v době, kdy budou ve skleníku malé sazenice.


Teploměr

Wifi teploměr s 3 čidly - venku, uvnitř a voda napojené na server tmep.cz


Chytrá zásuvka Tuya

Pro měření reálné spotřeby. Případně možnost dálkového vypnutí/zapnutí


Ventilátor

Zabezpečuje pohyb vzduchu po skleníku - teplo se nedrží nahoře. Cirkulující vzduch také snižuje riziko výskytu plísní.


Zásuvkový termostat

Pro spouštění horkovzdušného topení a ventilátorů k rekuperaci


Pěstební vany

3 vany o rozměru 100x110cm. Jedna nad rekuperací, další dvě na nádrži. Vany mají rychlospojku na zahradní hadici a ventil. Pokud květináče moc vyschnout , mohou být napuštěny vodou, aby se hlína dobře nasákla. Poté může být voda svedena dle potřeby.



Kam dál


Zemní výměník - více v záložce Tepelné zdroje - Chytré - COP více než 1

Velmi mne zaujal zemní výměník/registr. Do hloubky cca 1,5m se položí drenážní roura 160mm - 200mm v rozestupu cca 0,5m po ploše celého skleníku, částečně se zasype a v 1m se položí opět, a v 0,5m opět. V létě akumuluje teplo do země, v zimě jej zase odebírá. Ve dne vzduch ochlazuje a vlhkost se vysráží v trubce a v noci hřeje.