Práce s živly

Prací s živly může zásadním způsobem ovlivnit mikroklima místa a jeho charakter. Funkce jednotlivých živlů se vzájemně prolínají.


Voda

Voda je základním stavební silou pro vše živé. Bez vody nebude zelené přírody. Važme si jí a hospodařme s ní dobře. 


Zdroje vody

Řád - voda, která se na pozemek dostává z jiného místa

Studna - pramen nebo vrt téměř vždy mohou pokryt potřebu vody pro dům (s různými stupni filtrace). 

Dešťová voda -  zachytávání a používání dešťové vody zejména na zahradě umožní šetřit spodní vodu nebo vodu z řádu. S jednoduchou filtrací může být použita i pro splachování atd..


Zachytávání dešťové vody

K maximálnímu zužitkování dešťové vody nejlépe poslouží "kaskáda" z několika vodních prvků. Voda ze střechy může být svedená do podzemní nádrže. Tato nádrž slouží jako hlavní zdroj vody pro zahradu. V případě naplnění podzemní nádrže je voda odváděná přepadem do zahradního jezírka, které má přepad do svejlu. 


Snižování odparu a zachytávání vlhkosti

Plošným mulčováním snížíme opar vody a půda pod mulčem zůstává chladná a krásně vlhká i v dlouhodobých vedrech. Odpar sníží také jakékoli jiné zakrytí pudy, ať už vysokou trávou nebo jiným porostem.

Tlející dřevo je jako houba a jak je použito v záhonech, stejně tak může být použito i na jiných místech zahrady. Zakopáním dřeva při výsadbě stromů a keřů, jeho umístěním do různých terénních úprav, nebo naskládáním pod silnou vrstvu mulče - třeba do jedlého živého plotu, zvýšíme absorpční kapacitu půdu.


Zavsakování

Terénní úpravy pro zachytávání vody, aby půda měla dostatek času vodu vstřebat. 



Navracení vody

Šedou vodu můžeme navracet napřímo do svejlu a nebo přes malou variantu kořenové čističky z tři nádrží cca o velikosti alespoň 250l naplněných dřevěným uhlím, štěrkem s vodními rostlinami s přepadem cca v půlce výšky do další nádrže. Z třetí nádrže bude již vytékat přečištěná voda. Můžeme také vybudovat plnohodnotnou čističku pro celý dům z kaskády tří jezírek, velikost je cca 5m2 na obyvatele, ale může být i jejich kombinaci se septikem, kdy se pak voda pouze dočišťuje a zavsakuje.  

Kořenová čistička, pojme cokoli, kromě chemie.

Koloběh vody na pozemku se tímto může plně nebo částečně uzavřít.  



Vzduch - vítr

Vanoucí vítr odnáší teplo a místo ochlazuje. Vytvořením překážek - větrolamů na správných místech můžeme tomuto proudění zabránit a značně zvýšit teplotu na pozemku. Ať už přerušením větrných koridorů v husté zástavbě mezi domy výsadbou vyšších keřů, nebo osázením návětrné strany farmy rychle rostoucími japonskými topoly. Můžeme také tvořit i velmi chráněná malá místečka třeba ve spojitosti s kameny.



Země - půda

Práce s terénem tak, aby se pozitivně ovlivnila charakteristika místa. Vhodné je rozvržení terénních úprav tak, aby docházelo k přesunu půdy na pozemku a dovážení zvenku až v druhé řadě (pokud nepotřebujeme konkrétní materiál). 

 

Svejly

Terénní úpravy po vrstevnici, které tvoří příkopy nebo terasy nakloněné do svahu tak, aby se na nich zachytávala dešťová voda tekoucí po pozemku a půda bude mít dostatek času vodu vstřebat.  

Na svažitém pozemku pravděpodobně půjde o systém několika svejlů. 

Nic nepřekáží tomu, aby byly i na rovinatém pozemku. Mohou být u stromů a v jedlém lese pro zvýšení schopnosti zavsakování vody na požadovaných místech. Zde mohou být ve formě malých příkopů, třeba 30cmx20cm. 

K tomuto účelu mohou také posloužit různé prohloubeniny, vysychající jezírka a stejně tak smysluplně vybudované cestičky, které mohou tvořit přirozené bariéry. 


Terasy

Pro pěstování na svažitých pozemcích je ideální budování teras. Ideálně s funkcí svejlů, pokud to situace umožňuje. Terasy jsou skvělé pro pěstování, nabízí velký vertikální prostor, bez toho, aby si rostliny stínili. Mohou být osázené s různou logikou, ať už větší rostliny na terasu nebo její hranu terasy nebo do půlky mezi-svahu, kdy pak můžeme lehce sklízet vrchní plody z vyšší terasy a zároveň nám zůstane celá terasa k dispozici. U jižně orientovaných teras to přímo svádí ke kombinaci s velkými kameny. 


Vyvýšeniny

Říká se, že nejdůležitější je, aby srdce rostliny (cca 10 - 20cm pod zemí) nebylo dlouhodobě ve přemokřené. Rostliny sázené nad úroveň terénu nebudou přemokřené. Ve vlhkých nebo podmáčených místech nám mohou pomoci terénní vyvýšeniny. Mohou být z hlíny, dřeva, kompostu, písku, kamenů a dalších. Materiálem určíme propustnost a výškou přirozenou míru vlhkosti. Někdy může stačit i těch 10cm nad úroveň terénu, ale můžeme také použit mnohem více. 

Broskve, meruňky, třešně mají rádi maximální výšku spodní vody cca 80cm pod povrchem. Pokud je pozemek přes zimu plný vody, ideálním řešením je udělat celý vyvýšený guild o 50 - 100cm s průměrem alespoň 3m, aby nedocházelo k prosychání.

Hlinitopísčitý "kopeček" na jižní slunné straně vlhkého pozemku umožní mít místečko s teplým a suchým mikroklima pro pěstování suchomilných rostlin.


Prohloubeniny

Naopak na suchých místech můžeme vybudovat nejen svejly, ale i prohloubeniny, do kterých bude třeba svedena voda. Mohou mít na samém dně jezírko nebo pouze trávu. Pokud místo bude někde ve skrytu stromů na severní straně, bude přirozeně chladnější a vlhčí než okolí.


Přirozené snížení vlhkosti

Na příliš vlhkých místech můžeme vysázet osiky nebo olše, jsou to velmi žíznivé stromy, které dokáží významně snížit vlhkost půdy. Přísloví "klepeš se jak osika" mluví o vlastnostech tohoto stromu, třepotající se listí má velký odpar vody, která se musí odněkud vzít, celý strom funguje jako přírodní "pumpa".



Oheň - slunce

Uchováváním a akumulací sluneční energie vytvoříme teplá místa pro pěstování teplomilné zeleniny a ovoce vhodného do vinařských oblastí i v jinak méně příznivých oblastech

K tomuto účelu se hodí kameny všech velikostí, různé zdi, zíďky a písek. Tyto materiály přes den naakumulují teplo a přes noc jej pomalu uvolňují. Předpokladem pro správnou funkci je jižně orientované, celý den osluněné a dobře chráněné místo.

Voda má velmi dobré akumulační vlastnosti a vodní hladina zároveň funguje jako zrcadlo, když se do ní opřou sluneční paprsky. Dobrým umístěním mohou rostliny z těchto skutečností využívat.

Sluneční past

Sluneční past je uskupení stromů a keřů do tvaru podkovy otevřené na jih. Ze severu jsou nejvyšší stromy a celá sluneční past se směrem k jihu snižuje. Celá vnitřní strana podkovy je velmi úrodným místem a v samém středu sluneční pasti vzniká velmi chráněné místo, které je celý do plně osluněné. Ideální místo třeba pro záhonky. 

Uvnitř sluneční pasti mohou být další akumulační prvky pro vytvoření co nejteplejšího prostředí.  





Éter - duch


To, co vše propojuje. Je to součinnost přírodních sil a podřízení člověka těmto zákonitostem, ten pak jedná v souladu s nimi. V podstatě se jedná o námi vytvořeného nebo oživeného ducha místa. Tedy to, jak se tam budeme cítit a co nám místo bude přinášet, jak v materiální rovině, vnitřní tak i v duchovní - klid, radost, krása, odpočinek, soulad s přírodou a celkovou spokojenost.