Guild - založení

Jak založit guild


Pro vytvoření ideálních podmínek potřebujeme mít odpovědi na tyto základní otázky:

1. Jakou rostlinu budeme vysazovat - jaké má požadavky

2. Je místo suché, vlhké, nebo "tak akorát" a jak se to během roku mění

3. Jaké je podloží


Zodpovězením těchto otázek získáme představu, jakým směrem budeme ovlivňovat podmínky při vytváření guildu.


Charakteristika místa 

Od podzimu do jara velmi vlhké místo. Daří se zde švestkám a jabloním. Suchomilné rostliny zde nejen neprosperují, ale ani nepřežijí (dlouholeté zkušenosti sousedů). 

Půda je dost jílovitá na to, aby vykopaná jáma fungovala jako rybníček a celou zimu se v ní držela voda, ale zároveň není slehlá a zemina je kvalitní. Ideální je sázet rostliny tak, aby měly "srdce" úrovní terénu. Říká se, že u stromů je co místo, které je cca 10 - 15cm pod zemí, u keřů méně.

Pro suchomilné rostliny jako meruňky, třešně, broskve a další vybudování vyvýšeného kopečku, aby i v zimě měli vzdálenost spodní vody 60 - 80cm. Pro keře kolem již zasazených stromů vysazování do mini pahorků.



Vyvýšený záhonový guild pro broskev a meruňku

Ohraničení guildu je z nehoblovaných fošen 32x160mm. Tvar je 6ti úhelník s délkou každé strany 2m a průměrem 3m. Fošny ohraničují guild, aby se hlína nesypala do trávy a tráva neprorůstala do guildu a také slouží jako překážka pro slimáky. 

Podle předchozího návrhu vykopaná vetší jámu ve středu na strom a po obvodu menší pro keře. Místa jam jsou označené, aby byly keře umístěny nad ně. Jámy nemusejí být hluboké, kypré půdy budou mít kořeny dostatečnou vrstvu, šlo zde především o narušení trávy, která po zasypání hlínou vytváří "koberec", které je dlouho dobu pevný a hůře prostupný pro kořeny. 

Do každé jámy přišlo pár lopat čerstvějšího hnoje a zbytek byl zasypán kompostem tak, aby se srovnal s okolním terénem. Následně přišla hutná vrstva slámy a bobek přivezl první 2,5m3 zeminy.

Na upravené zemině jsou navršeny silné klády po obvodu a uvnitř silné klacky a navrch drobné větvě (použil jsem, co bylo po ruce), následně bobek dovezl opět 2,5m3 na každý guild.

Závěrečné zpracování do tvaru kráteru, aby voda nestékala pryč, ale docházelo k jejímu zavsakování.

Pak přišli na řadu samotné rostliny, které se již sázely pouze rozhrnutím zeminy s použitím symbivitu a zamulčování štěpkou.


Guild Broskev

U kmene - janovec (žlutě kvetoucí keř a dusíkáč) 

Po obvodu jedlé keře - kiwi kolomikta, zimolez, višeň keřová (+ pro opylovače), ostružinojahoda (+ půdopokryvná) hlošina (+ dusíkáč a pro opylovače)

Trvalky - jahody (jedlé a půdopokryvné), máta (jedlá, odpuzovač a půdopokryvná), oregáno (jedlé a pro opylovače), šanta kočičí (pro opylovače a půdopokryvná) divizna (léčivka a pro opylovače), kostivál (dynamický akumulátor živin), šalvej  (odpuzovač), tulipány, okrasné česneky (pro opylovače), 

Z jara výsev měsíčku (opylovač, léčivka a desinfekce půdy), vlčí bob (dusíkáč, pro opylovače) a afrikány (odpuzovač)


Guild Meruňka

U kmene - latnatec (modře kvetoucí keř a dusíkáč)

Po obvodu jedlé keře - angrešt, zimolez, aronie (dusíkáč), višeň keřová, goji

Liána - kiwi arguta

Trvalky - jahody (jedlé a půdpokryvné), kostivál a křen (dynamický akumulátor živin), tymián (odpuzovač a jedlý), rozmarýn ( odpuzovač a jedlý) třapatka (pro opylovače a léčivka), divizna (léčivka a pro opylovače), tulipány, okrasné česneky (pro opylovače), levandule (pro opylovače a odpuzovač) 

Z jara výsev měsíčku (opylovač, léčivka a desinfekce půdy), vlčí bob (dusíkáč, pro opylovače) a afrikány (odpuzovač) 



Guild s "mini pahorky"

Nespornou výhodou tohoto způsobu je s jakou lehkostí a jak rychle celý guild vzniká, je potřeba pouze kompost a nějaká zemina navíc. Celý guild tak může vzniknout doslova během pár desítek minut.

Díra je vždy na 4 pořádné rýče, následuje rozpůlení drnů, abych jich bylo celkem 8, dva kusy na každou stranu jamy jako okraje. Naplnění kompostem po úroveň terénu a dosypání zeminou po úroveň vyvýšených okrajů. Rozhrnutí zeminy a nasypání symbivitu a poté finální úpravu do "lavoru" a zamulčování.

Slámové guildy mají také vysázených mnoho trvalek a z jara budou osety zeleným hnojením, především svazenka, komonice a vlčí bob.